Zapraszamy do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA, która umożliwia nieodpłatny dostęp do zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Narodowej. System ACADEMICA udostępnia publikacje cyfrowe dla celów badawczych lub poznawczych za pośrednictwem dedykowanej końcówki systemu informatycznego (komputera – terminala), który znajduje się w Czytelni Internetowej naszej biblioteki (Gminna Biblioteka Publiczna w Słubicach, ul. Krakowska 2).

Czytelnik, aby skorzystać z interesującej go publikacji, nie musi jechać do Biblioteki Narodowej, może zrobić to w słubickiej Bibliotece. Wystarczy przyjść do Czytelni i zarejestrować się w systemie (w zwiazku z pandemią konieczne jest wcześniejsze telefoniczne umówienie wizyty!). Z publikacji chronionych prawem autorskim można korzystać jedynie na miejscu w naszej bibliotece po zalogowaniu się, natomiast publikacje z domeny publicznej są dostępne także poza naszą książnicą. Ze specjalnie przygotowanego do tego celu komputera można rezerwować wybrane książki na określony czas. Realizacja rezerwacji jest jednak objęta 14-dniowym terminem.

Czytelnik może kopiować do notatnika jedynie niewielkie fragmenty tekstu – około 2 strony standardowego maszynopisu na 1 sesję. System nie daje możliwości kopiowania całych plików, jak również ich drukowania.

Zalety korzystania z systemu ACADEMICA:

• Bezpłatny dostęp do ponad 2 500 000 publikacji naukowych.
  • Stale rozbudowywane zasoby serwisu uzupełniane o najnowsze publikacje naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy.
  • Możliwość korzystania z publikacji w miejscu zamieszkania lub edukacji.
  • Natychmiastowy dostęp do potrzebnej książki/czasopisma w naszej bibliotece (w tradycyjnym systemie wypożyczeń międzybibliotecznych czas oczekiwania wynosi około 2 tygodnie).
  • Możliwość rezerwacji publikacji na wybrany termin.
  • Nieograniczony dostęp (również z komputerów prywatnych) do publikacji należących do domeny publicznej.
  • Możliwość uzupełnienia zbiorów o każdą publikację ze zbiorów Biblioteki Narodowej - opcja „Sugestia”. Najlepiej jednak poprosić bibliotekarza BN o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
  • System całkowicie bezpłatny zarówno dla biblioteki, jak i czytelników.

Zachęcamy do zapoznania się z Podręcznikiem Czytelnika oraz Regulaminem

.