13 czerwca 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach odbyły się kolejne warsztaty rękodzieła dla seniorów w ramach projektu "Zdrowie w Twojej głowie" dofinansowanego ze środków PFRON. Podczas warsztatów, które poprowadziła Joanna Dłuzińska instruktor Warsztatów Terapii Zajęciowej w Mirosławiu, słubiccy seniorzy poznali technikę utwardzania tkanin Powertex.

POWERTEX  jest przyjaznym dla środowiska utwardzaczem tkanin na bazie wody. Utwardza materiały chłonne, takie jak tkaniny (najlepiej bawełna), papier, karton, skóry i włókna szklane. Utwardzacz Powertex  można łatwo połączyć z samoutwardzalnymi glinami, betonem, kamieniami, ceramiką, drewnem, piaskiem. Dzięki Powertex możemy stworzyć rzeźby, obrazy, dekoracje i biżuterię. Po wyschnięciu prace mogą być wykończone farbami olejnymi, akrylowymi lub pigmentami z linii Powertex. Powertex wysycha na powietrzu, ale ciepłe powietrze z suszarki lub kaloryfer przyspiesza czas schnięcia. Podczas zajęć w słubickiej bibliotece powstały niezwykłe wazy, wazony, donice, talerze, kufle... Przedmioty, które można wykonać za pomocą tej techniki ogranicza jedynie wyobraźnia ich twórców. Zajęcia rękodzieła sprawiły wszystkim uczestniczącym w nich seniorom wiele radości, kształtowały poczucie estetyki, staranności przy wykonywaniu pracy , uczyły umiejętności gospodarowania materiałem oraz poprawiały sprawność w zakresie motoryki małej i koncentracje uwagi. To był niezwykle miło i pożytecznie spędzony czas.