11 listopada 2022 r. Gmina Słubice zaprosiła mieszkańców do wspólnego świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12 przed budynkiem Urzędu Gminy w Słubicach, gdzie  w ramach ogólnopolskiej akcji „Pod Biało-Czerwoną” nastąpiło uroczyste wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Już po raz 5. zaśpiewaliśmy wspólnie hymn w samo południe 11 listopada w ramach zapoczątkowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” w 2018 roku akcji „Niepodległa do Hymnu”. Uroczystość poprowadził Artur Bedyk, dyrektor słubickiej biblioteki, ceremoniał wciągnięcia flagi państwowej na maszt poprowadził komendant Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Słubicach druh Wiesław Cichosz, a okolicznościowe słowa skierował do zebranych Jacek Kozłowski Wójt Gminy Słubice. Następnie pod tablicą pamiątkową przy Urzędzie Gminy zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. O godzinie 13 rozpoczął się uroczysty przemarsz i złożenie kwiatów na grobach nieznanego żołnierza oraz przy kopcu poległych powstańców. O godzinie 14  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słubicach  rozpoczął się koncert „Dla Niepodległej” zwieńczający słubickie obchody Dnia Niepodległości. Koncert współprowadzili Anna Ostrowska i Artur Bedyk a na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta ze Słubic wraz solistami, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Słubicach, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Świniarach i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piotrkówku oraz Zespół Ludowy Grzybowianki i Grzybowiacy im. Cecylii Milczarek.